facebook

Súčasnosť

Obec Muránska Lehota leží na južnom okraji mikroregiónu Muránska planina v nadmorskej výške 388 m.n.m. Rozloha obce je 786 ha. V súčasnosti má 203 obyvateľov.

Ulice v obci nie sú pomenované, no v minulosti bola obec rozdelená na časti Hlinisko, Pažiť a Príslop podľa toho, čo sa v ktorej časti robilo alebo stalo a používajú sa dodnes.

V obci sa nachádza rímsko-katolícky kostol z r. 1826 vyzdobený ručne vyrezávanými sochami neznámych majstrov. Vo veži kostola sa ukrýva jedinečný zvon - umieračik z Muránskeho hradu, starý viac než 330 rokov. 

V strede obce bola vybudovaná nová autobusová zastávka, obklopená menším parkom. Pre svoju konštrukciu, atraktivitu a dobrú polohu, sa zastávka okrem úkrytu pred poveternostnými podmienkami stala aj obľúbeným miestom na oddych pri žblnkajúcej fontánke. V zime je každoročne zdobená vianočnou výzdobou a stáva sa  dejiskom kultúrno-spoločenského podujatia Mikuláš.

Obcou prechádza turistická značka Cesta Márie Széchy (klikni 0914), spájajúca hrady Fiľakovo a Muráň, ku ktorej sa viaže jedna z najznámejších romantických povestí Slovenského stredoveku o Muránskej Venuši. Na ceste po turistickej trase narazíte na "Holej hôre" na takýto odkaz :

Na území obce sa nachádzajú dva rybníky, ktoré sú v správe Slovenského rybárskeho zväzu. Využívajú sa na chov rýb a raz ročne sa tu usporadúvajú rybárske preteky. Okrem toho sú v lete krásnym miestom na oddych a v zime poskytujú prírodné klzisko pre zimné korčuľovanie.

Horný Rybník

Dolný Rybník

Rybníky sú napájané vodou z miestneho toku "Jalšavica", ktorý sa v obci napája na Lehotský potok. Cez obec preteká aj Kamenný potok - "potošok", ktorý sa v rokoch 2012-2013 podarilo čiastočne opraviť vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu.

Takisto boli opravené aj dve z troch obecných studní, ktoré slúžia ako zdroje úžitkovej vody, najmä pre chovateľov;

Studňa na námestí

Studňa pod orechom

 V roku 2016 bola vybudovaná oddychová zóna, v roku 2019 pribudol detský kútik.

Úradné hodiny

Pondelok: 07:30 - 15:30
Utorok: 07:30 - 15:30
Streda: 07:30 - 17:00
Štvrtok: nestránkový deň 
Piatok: 07:30 - 14:00

Obedňajšia prestávka  - 12:30 - 13:00

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Obec Muránska Lehota
Počasie Muránska Lehota - Svieti.com

Iné

Anketa

Páči sa Vám nová webstránka?

Návštevnosť