Návšteva z USA - potomkovia našich rodákov 3.7.2015

Naše Slovensko je malá, no rozmanitá krajina. Každá slovenská obec je jedinečná svojimi obyvateľmi a ich životom, ktorý ich vystihuje a napĺňa. Reč, zvyky a tradície, kultúrne a spoločenské dianie v obci, i zachovávanie kultúrnych a historických pamiatok tvoria ľudovú kultúru, ktorá je hrdosťou pre obyvateľov a zaujímavosťou pre návštevníkov obce a turistov.

V týchto článkoch si môžete prečítať o živote a kultúre v našej obci Muránska Lehota.

 03.07.2015

V piatok 3. júla 2015 našu obec navštívili potomkovia rodákov z našej dediny Jána (John) Vavreka a Márie (Mary) Senkovej, ktorí odišli do USA (Ján v roku 1907 a Mária v roku 1912). Priateľov z Ameriky sme srdečne privítali, pohostili slovenskými dobrotami v podobe výrobkov z mäsa a mlieka, múčnikov i domácej pálenky od našich spoluobčanov. Náš spevokol im zaspieval pár slovenských aj našich lehotských ľudových piesní a jednu pieseň si pre nás pripravili aj dve dámy z Ameriky. ( Video si môžete pozrieť na Facebook stránke obce kliknutím TU .)
Návšteva priniesla so sebou fotoalbum s ich rodinnými fotkami, podľa ktorých sme zisťovali ich pôvod a rodinné väzby s našimi občanmi. Z fotiek sa im podarilo nájsť a navštíviť aj opustený dom Jána a Márie. Kontaktovali sme aj ich príbuzných žijúcich mimo našej obce, s ktorými sa stretli neskôr cez víkend.
Počas návštevy obecného úradu navštívili aj výstavu starožitností a kanceláriu obecného úradu, zaujímali sa o život a spoločenské dianie v obci i v okolí.
Poobede sa prechádzali po obci, stretli sa s ďalšími príbuznými a občanmi z našej obce, ktorí im vedeli o ich predkoch povedať viac, navštívili cintorín a podvečer bola v miestnom kostole za ich rodinu slúžená omša.
Návšteva nám priniesla krásne dary pre našu obec; knihu o meste Pittsburgh a knihu Slovak Pittsburgh o potomkoch Slovákov žijúcich v tomto meste, ručne tepaný podnos, krčah, ktorý vyrobila jedna z účastníkov našej návštevy a pero s logom Montgomery County - Maryland ako osobný dar pre nášho pána starostu.
Všetky fotky z ich návštevy si môžete pozrieť v našom fotoalbume kliknutím TU .
Sme radi, že sa im u nás páčilo a dúfame, že nás ešte v budúcnosti navštívia.


Aktivity obce a občanov