Zbierka starožitností

Naše Slovensko je malá, no rozmanitá krajina. Každá slovenská obec je jedinečná svojimi obyvateľmi a ich životom, ktorý ich vystihuje a napĺňa. Reč, zvyky a tradície, kultúrne a spoločenské dianie v obci, i zachovávanie kultúrnych a historických pamiatok tvoria ľudovú kultúru, ktorá je hrdosťou pre obyvateľov a zaujímavosťou pre návštevníkov obce a turistov.

V týchto článkoch si môžete prečítať o živote a kultúre v našej obci Muránska Lehota.

 26.05.2014

V predsieni obecného úradu je od roku 2014 vystavená zbierka starožitností. Jednotlivé exponáty sú dary od obyvateľov obce, ktoré priniesli na výzvu obecného úradu. Spoločnými silami sa nám podarilo vytvoriť výstavu, ktorá zachováva a prezentuje ľudovú históriu a kultúru našej obce.
V zbierke sa nachádzajú starožitné predmety, ktoré naši predkovia používali v každodennom živote, či už pri práci na poliach a v záhradách, alebo doma. Sú to predmety slúžiace na žatvu, spracovávanie úrody, či vyrobu ďalších produktov z materiálov získaných z týchto činností a chovu hospodárskych zvierat. Vystavené sú i kuchynské a iné pomôcky, riady a nádoby z dreva, keramiky a ďalších materiálov. Tie patrili do rúk najmä ženám, ktoré s ich pomocou pripravovali mnohé dodnes obľúbené tradičné jedlá.
Výstava je prístupná pre všetkých a vďaka svojmu umiestneniu si ju môže pozrieť každý, kto obecný úrad navštívi.
Fotky zbierky starožitností si môžete pozrieť vo fotogalérii kliknutím TU .

 


Aktivity obce a občanov